ВСТУП У ВЕГЕТАРІАНСТВО

vvedenie-v-vegetarianstvoВегетаріанство вже давно стало одним з найбільш популярних типів харчування . Вегетаріанці , повністю або частково відмовившись від тваринної їжі , цілком задоволені життям , тому що в основі їх раціону лежить рослинна їжа . Вегетаріанці поділяються на 4 типи , кожен з яких має свої правила в харчуванні. Отже, давайте розберемося , які ж бувають вегетаріанці ?

1 тип – це строгі вегетаріанці або вегани , які їдять виключно рослинну їжу і взагалі не вживають тваринну – м’ясо , птицю , рибу , яйця , а також молоко і молочні продукти.

2 тип – лактовегетаріанці ( lacto – молоко). Цей тип вегетаріанців також виключають зі свого раціону тваринну їжу , але включають в своє харчування молочні продукти.

3 тип вегетаріанців – лактоововегетаріанці ( lacto – молоко , ovo – яйце ) . Вегетаріанці цього типу також не вживають м’ясо , птицю і рибу , але включають в свій раціон молоко і молочні продукти , а також яйця.

4 тип – напів-або псевдовегетаріанци . Цей тип взагалі не вживає м’ясо і птицю, але іноді може дозволити собі з’їсти рибу і морепродукти. У обов’язковий раціон входять яйця , молоко і молочні продукти.

Плюси і мінуси вегетаріанства

Ті , хто повністю відмовляється від вживання тваринної їжі (строгі вегетаріанці – вегани ) , зовсім не отримують вітамін В12 , тому що його в рослинній їжі просто немає , а таких вітамінів , як В2 і D вкрай мало. Мінерали – залізо , кальцій , мідь , цинк , селен , настільки необхідні людині , в більшості рослинних продуктів присутні у важкодоступній для організму формі. Неповноцінність рослинного білка може призвести до білкового дисбалансу .

Лакто-і ововегетаріанцам куди простіше – вони отримують відсутні харчові компоненти тваринного походження за рахунок яєць і молока.

Напів-або псевдовегетаріанци вибирають , мабуть , самий здоровий і збалансований раціон.
Пів- і псевдовегетаріанци риба і морепродукти , що мають у своєму складі білок , з успіхом замінюють м’ясо. Риба , за деякими показниками значно перевершує м’ясо , за іншими – йому поступається . За допомогою риби можна вирішити одну з найважливіших проблем вегетаріанства – білковий дисбаланс. Рибний білок засвоюється краще , ніж м’ясний , він вважається повноцінним і добре збалансований за амінокислотним складом . У рибі значно менше сполучної тканини , яка погіршує засвоєння білка. Багато білка міститься – у кете , лососеві , горбуші , тунці , оселедця , морському лящі . А ось заліза в рибі менше, та й засвоюється воно гірше , ніж з м’яса . Але якщо пов’язувати небезпеку железодіфіціта при строгому вегетаріанському харчуванні (тобто при повній відмові від м’ясної їжі ) або при включенні в раціон харчування риби , в кращому становищі опиняться саме напів-або псевдовегетаріанци . За вмістом вітамінів А , D , вітамінів групи В і мінеральних елементів риба також різниться з м’ясом , але не дуже істотно .

Ті , хто думає , що риба набагато корисніше м’яса , тому що в ній менше жирів і холестерину , сильно помиляються. Деякі види риб по жирності майже порівняти з м’ясом – мінога , зубатка , білорибиця , морський язик , а за змістом холестерину риба і зовсім не поступається м’ясу . Але чому ж тоді тим , кому необхідно знизити рівень холестерину , радять уникати вживання м’яса і рекомендують рибу ? Справа в тому , що структура риб’ячого жиру значно відрізняється від м’ясного великим вмістом ПНЖК – поліненасичених жирних кислот класу Омега -3 , які ефективно знижують рівень холестерину в крові , а також перешкоджають утворенню тромбів. З іншого боку , перехід з м’яса на рибу дозволяє знизити надходження в організм насичених жирів. Цьому сприяє відмова не тільки від м’яса , а й від м’ясопродуктів – напівфабрикатів , ковбас , сардельок , сосисок , які часом містять дуже багато жирів і мінімум натурального м’яса. Такі обмеження в харчуванні можуть бути корисні людям, що мають спадкову схильність до хвороб серцево – судинної системи , атеросклерозу і захворювань печінки.

Про морепродуктах

Крім риби напів-або псевдовегетаріанци не гребують і морепродуктами : мідіями , трепангами , кальмарами та іншої морською фауною , а також раками і ікрою прісноводних риб. При порівняно невеликій жирності вони – джерело повноцінного білка , а за вмістом йоду і деяких інших мікроелементів набагато перевершують м’ясо тварин. І все ж перевагу слід віддавати м’ясу мідій , крабів і прісноводних раків. І як можна рідше їсти м’ясо креветок , кальмарів і лангустів , а також ікру – тут багато холестерину , а Омега -3 жирних кислот , нівелюють його дію , мало.

А чи можна схуднути ?

Якщо в минулі часи відмова від м’яса диктувався філософськими і релігійними переконаннями , то сьогодні більшість людей стають вегетаріанцями , сподіваючись знайти здоров’я і красиву фігуру. Чи є сенс назавжди відмовлятися від соковитих біфштексів , ніжних відбивних і ароматного шашлику ?

Отже , за статистичними даними вегетаріанці і м’ясоїди живуть однаково довго. Але от якість життя у людей , що відмовилися від м’яса , безсумнівно вище , оскільки вони набагато рідше страждають захворюваннями , в основі яких лежать обмінні порушення: атеросклерозом , цукровим діабетом , метаболічним синдромом , подагрою і ожирінням.

То невже ж всі біди від м’яса ? ! А ось і ні: знову-таки згідно зі статистичними даними , вегетаріанці просто більше піклуються про своє здоров’я : майже 80 % з них не курять , не зловживають алкоголем , дуже багато займаються спортом. Крім того , не просто відмова від м’яса , а й елементарну увагу до власного здоров’я допомагає вегетаріанцям менше хворіти . Причому напів-і псевдовегетаріанци перебувають, мабуть , в самій вигідною позиції : вони не тільки менше схильні до хвороб , типовим для м’ясоїдів , але і не відчувають проблем , характерних для веганів .

І ще – якщо ви в боротьбі за тонку талію обрали для себе напів-або псевдовегетаріанство , не забудьте , що один лише перехід з м’яса на рибу може не принести очікуваного результату. Передивіться весь свій раціон , виключіть з нього завідомо шкідливі продукти , а також змініть режим харчування : на сніданок і обід їжте більше ситну їжу , на вечерю – низькокалорійну . Тільки так ви зможете зігнати зайву вагу і зберегти струнку фігуру

У наших партнеров Вы сможете фильмы смотреть онлайн бесплатно, без регистрации и отправки смс

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>