Новий погляд “Касіні” на озерний край Титана

завантаження (24)Гарна освітленість північного полюса супутника Сатурна Титана, невелике везіння з погодою і зручна просторова орієнтація – все це дозволило космічному апарату NASA “Касіні” отримати нові зображення рідких метано–етанових  морів і озер, розташованих в районі північного полюса Титана.

Зображення наближають учених до відповіді на питання про формування цих озер і розумінню « гідрологічного » циклу, в якому роль води виконують гідрокарбонати.

У той час як поблизу південного полюса Титана знаходиться всього одне велике озеро і кілька маленьких, в районі його північного полюса зосереджені майже всі озера Титану. Дослідникам вже вдалося розглянути більшу частину поверхні за допомогою радара « Кассіні », погляд якого проникає крізь шар хмар і щільну серпанок. Але до сьогоднішнього моменту візуального і інфрачервоному картографічного спектрометру ( VIMS ) « Касіні » вдавалося отримати тільки дрібномасштабні, зроблені під великим кутом або неповні види цього регіону.

Останні кілька місяців виявилися досить сприятливими для нових спостережень, оскільки збіг декількох факторів відкрило інструментам великі наглядові можливості. Недавні прольоти апарату пройшли при кращій спостережної геометрії. Зимовий морок, який накривав північний полюс Титана з часу прибуття « Касіні » в систему Сатурна дев’ять років тому, відступив перед сонячним світлом. Товстий покрив димки над північним полюсом також зник з наближенням літа в північній півкулі. Під час останніх прольотів « Кассіні » на Титані стояла ясна безхмарна погода.

Нові зображення являють собою мозаїки в інфрачервоному діапазоні, отримані за даними прольотів повз Титана 10 липня, 26 липня та 12 вересня 2013 року. Кольорова мозаїка, створена за допомогою VIMS, виявляє відмінності у складі матеріалу навколо озер. У зв’язку з цим передбачається, що озера і моря Титана частково випаровуються в теплу пору року, залишаючи області, схожі на земні солончаки. Різниця в тому, що на Титані випарується речовина складається з органічних сполук – атмосферної димки, яка сконденсувалася в рідкий метан. Ці області виглядають помаранчевими на тлі зеленуватих ділянок – регіонів твердої крижаної підкладки.

Зображення, зроблені камерами « Кассіні » в ближній інфрачервоній області спектра, показує не виявлену раніше яскраву структуру ландшафту в північному озерному краї. Передбачається, що поверхня в цьому місці відрізняється від решти поверхні Титану, що може дати ключ до того, чому майже всі озера зосереджені саме там. Озера Титана мають дуже характерну форму – округлі обриси і круті схили, для пояснення чого було запропоновано чимало механізмів формування: від просідання поверхні після виверження вулканів до карстового ландшафту, де рідини розмивають розчинну основу.

Сайт для призывников

Місія “Кассіні” досліджує систему Сатурна з 2004 р. Сатурн робить один оборот навколо Сонця за 30 років, так що « Кассіні » має спостережні дані за проміжок майже третини сатурніанського року. За цей час у північних півкулях Сатурна і його супутників зима практично змінилася влітку.

З тих пір як учені виявили на Титані моря і озера, вони задавалися питанням, чому вони сконцентровані поблизу одного з його полюсів. Виявлення незвичайної області поблизу озер є великою підказкою і дозволяє звузити клас можливих пояснень загадки.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>