ХМАРА СМІТ ВИЖИВАЄ у зіткненні з Чумацьким Шляхом завдяки магнітному полю

завантаження (19)Спостереження дозволяють зрозуміти, чому високошвидкісні газові хмари не руйнуються при проходженні через диск Чумацького Шляху. А ось джерело захищає їх магнітного поля поки залишається загадкою.

Хмара не просто так схоже на комету : рух через гало здуває частина його газу. І проте воно пережило як мінімум одне зіткнення з Чумацьким Шляхом, а в найближчі 30 млн років може пережити ще одне. (Тут і нижче іл. Bill Saxton, NRAO / AUI / NSF. )

В околицях нашої Галактики є об’єкти, саме існування яких викликає деякий подив. Ось, наприклад, Хмара Сміт – досить велике, приблизно в десяток тисяч світлових років, за масою в мільйони разів важча за Сонце. Розрахунок його орбіти показує : близько 70 млн років тому воно проходило через диск Чумацького Шляху. Але наша Галактика – далеко не « травоїдна », і така подорож цілком могло закінчитися розривом хмари і його поглинанням. Чому цього не сталося? З цим немає повної ясності, але в кожному разі наступне зіткнення такого роду, а воно станеться через 30 млн років ( швидкість зближення – 240 км / с), стане для хмари останнім.

Принаймні так досі здавалося. Астрономи, ведені Алексом Хіллом ( Alex S. Hill ) з Державного об’єднання наукових і прикладних досліджень ( Австралія ), використовували для вивчення Хмари Сміт кілька радіотелескопів, включаючи « Дуже велику антенну решітку ». У його центрі вони виявили щось, здатне пояснити дивну живучість героя цієї замітки.

« Мілліоноградусний газ з гарячого іонізованого гало, навколишнього Чумацький Шлях, повинен знищувати такі водневі хмари ще до того, як вони досягнуть галактичного диска, – пояснює пан Хілл. – Нові спостереження виявили одне з хмар, з яким це і відбувається, а також виявили захисне магнітне поле, здатне дозволити хмарі пережити як проходження через гало, так і «нирок » в диск Чумацького Шляху ».

Чогось подібного слід було очікувати. Хоча походження високошвидкісних газових хмар поки залишається неясним, сам характер їх руху, який не збігається з обертанням диска Чумацького Шляху, ясно вказував на старовину цих утворень. Тому – то їх і приписують те залишкам того газу, з якого формувалася наша Галактика, то підсумком взаємодії гравітації Чумацького Шляху та інших галактик, з якими наша стикалася на зорі своєї історії. У будь-якому випадку хмари повинні бути не молодше мільярдів років, а тому залишалося незрозумілим, як вони зуміли так добре зберегтися, що не зникнувши ні від взаємодії з гало, ні при проходженні через диск, що трапилося з Хмарою Сміт 70 млн років тому.

Якщо ж у глибині цієї хмари нейтрального водню є якесь магнітне поле, то ні гало, ні навіть подорож крізь Чумацький Шлях не повинні швидко пошкодити подібний об’єкт.

Загадкою, щоправда, залишається природа захисного магнітного поля. Звідки воно взялося в нейтральному водні, де немає ні зірок, ні, очевидно, чорних дір та іншого?

« Це поле занадто велике [ тисячі світлових років ], щоб існувати в нинішньому вигляді в період формування хмари, – вважає Алекс Хілл. – Можливо, воно було посилено у міру руху хмари через гало ». Втім, для внесення до питання повної ясності потрібні додаткові спостереження, а поки джерело настільки масштабного «оборонного » магнітного щита залишається загадкою.

Квартиры посуточно в Казани – это чистые, просторные квартиры, по-настоящему домашний уют и комфорт, наличие всей бытовой техники, постельных принадлежностей и посуды, чтобы Вы почувствовали себя как дома

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>