Галактики

galaktukuГалактики – це зачаровують своїм виглядом “зоряні острови”, якими наповнена Всесвіт. Різноманіття видів і форм галактик просто дивно. Зараз дамо загальний огляд типів галактик, а потім розберемо кожен окремо.

Галактики – це системи, що складаються з зірок, зв’язаних силами гравітаційної взаємодії, так-же до складу галактики входить і міжзоряний газ, пил. Кількість зірок у галактиках коливаються від кількох трильйонів – в гігантських, до мільярда – в карликових. Що стосується розмірів, то діаметри галактик можуть бути від 5 до 250 кілопарсек (16-800 тис. Хаббл-тип). Відстань до галактики зараз вимірюють двома способами:

1. Фотометричний спосіб (по світності обьектов усередині галактики, використання т.зв. стандартних свічок):
За світності пульсуючих цефеїд.
За надновим типу Ia.
Методом порівняння областей іонізованого водню H II.
За червоним і надгігантів.
2. З використанням Закону Хаббла (по червоному зсуву).
3. Ефект Сюняева-Зельдовича.
4. За залежності Таллі-Фішера.
Що стосується процесу виникнення галактик, то у астрономів поки немає точної відповіді на це питання. Існує кілька теорій, наприклад: виникли зірки, під дією сил гравітації, почали збиратися в зоряні скупчення, а скупчення в свою чергу об’єднувалися в галактики. Однак сучасні телескопи змогли розгледіти сформувалися галактики, пов’язані з раннього Всесвіту (приблизно 400-500 тисяч років після т.з. Великого вибуху), це може означати, що від моменту появи зірок, вони (зірки) не змогли б зібратися в галактики.
Інша теорія намагається пояснити появу галактик, як результат розширення Всесвіту з надсвітовою швидкістю, т.зв. процес інфляційного розширення, при якому квантові флуктуації значно розширилися, а в момент припинення розширення з надсвітовою швидкістю, перетворилися на неоднорідності, що володіють тяжінням і вже в цих неоднорідностях з’явилися зірки і утворили галактики.

Тепер розберемо які ж галактики бувають.
Типи галактікСуществует класифікація галактик за типами. На слайді можна побачити досить зрозуміле поділ типів галактик, це: спіральні, еліптичні, спіральні з перемичкою і неправильні галактики, яким ми зараз дамо загальний опис.
Спіральні галактики:
Спіральна галактика m101
Спіральні галактики складаються з центральної частини (балдж) передбачається наявність надмасивної чорної діри в центрі галактики. З центральної частини виходять кілька рукавів, (що містять багато молодих блакитних зірок) закручуються в спіраль уздовж площини диска, який зазвичай оточений сфероидальним гало (що містить старі зірки другого покоління). Через швидке обертання галактики більша кількість зірок, пилу і газу зосереджені у вузькому диску.
Детально читайте у статті “Спіральна галактика”.

Еліптичні галактики:
Еліптична галактика NGC-4753
Чітко виражена сферична структура, переважає повільне обертання, практично відсутня пилова матерія. Відрізняються еліптичні галактики між собою лише ступенем стиснення, яка при збільшенні прискорює швидкість обертання галактики. Близько чверті від усіх відомих галактик є еліптичними.
Детально читайте у статті “Еліптична галактика”.

Линзообразние галактики:
Линзообразная галактика NGC 5866 «Веретено»
Є проміжним типом між еліптичними і спіральними галактиками. Линзообразние галактики мають центральну частину (балдж), диск і гало, але не мають спіральних рукавів. Основним тілом є яскрава лінза, оточена слабким ореолом.
Детально читайте у статті “лінзовідная галактика”.

Спіральні галактики з перемичкою:
Пересічена спіральна галактика NGC 1365
У багатьох спіральних галактик є т.зв. перемичка, це бар з яскравих зірок, що перетинає галактику через центр. У таких галактиках рукави-спіралі починаються на кінцях перемички, а не з центру (ядра). До речі, вчені впевнені, що наша галактика відноситься саме до цього типу.
Пособие «Защита собственной психики»
Детально читайте у статті “Спіральна галактика з перемичкою”.

Неправильні галактики:
Це галактики, які не мають вираженої структури (спіральної або еліптичної). У минулому неправильні галактики були спіральними або еліптичними, але під впливом гравітаційних сил пережили сильну деформацію.
Неправильні галактики першого типу

Неправильні галактики першого типу (Irr I), це об’єкти, що мають структуру, частково задовольняє характеристики для потрапляння в послідовність Хаббла.

Неправильні галактики другого типу (Irr II)

Неправильні галактики другого типу (Irr II) взагалі не мають ні яких особливостей у своїй структурі і не мегут бути віднесені до послідовності Хаббла.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>